מתכננים תקציב

תקציב מוגדר כ"תוכנית עסקית המבוטאת בערכים כספיים". התקציב הוא כלי ניהולי שמטרתו תכנון ההוצאות וההכנסות בתקופה נתונה לפני תחילת כל פעילות רלוונטית. רכישת דירה או שיפוץ מקיף בהגדרתם מצריכים "תקציב שמן" ועל כן יש להיערך בהתאם.

ראשית, ממליצה לכם לערוך בדיקה פיננסית מקיפה בכל הקשור לתוכניות חסכון, קופות גמל או קרנות השתלמות. בחיפוש ברשת תוכלו להזין את מספרי תעודות הזהות של בני הבית ולגלות חשבונות אבודים או לא ידועים. מומלץ לרוב להיוועץ עם יועץ פיננסי או כלכלן מהתחום, על מנת שלא יפגעו זכויותיכם בקופות השונות. 

קחו בחשבון את כל העומד לרשותכם ובחנו את החלק שהנכם מזרימים לתקציב הפרויקט.

 

בכל פרויקט בניה, שיפוץ או עיצוב הבית, חובה להיצמד לתקציב נתון ידוע מראש, ועל פיו לתכנן את הצעדים והשלבים הדרושים.

קביעת התקציב מראש, הכרחית ע"מ לתכנן מבעוד מועד את כל ההוצאות הדרושות, בידיעה כי אנו עלולים לפגוש בדרך גם כאלו שאינן צפויות. היערכות מוקדמת תקטין את נתח "ההפתעות" הבלתי צפויות, בסך ההוצאות הכללי, ותבטיח הצלחה וסיום פרויקט בשביעות רצון.

שנית, בכדי להקל את העניין ולמזער את הלחץ הכלכלי בתהליך השיפוץ, הכינו טבלת אקסל כבר בראשית הדרך. עוד בשלב התכנון ישנם פרמטרים חשובים שעשויים להשפיע על התקציב (מדרגות בנויות או מדרגות ברזל, מכניסים קמין בנוי או לא, תריסים חשמליים, בית חכם וכו').

הכניסו לטבלה סעיפים בעלי נתח הוצאות גדול - הריסה, בנייה, אינסטלציה, חשמל, חלונות, ריצוף וסניטריה, מטבח, ריהוט, דלתות, תאורה. העדיפו לקבל הצעות מחיר מבעלי מקצוע טרם התחלת הפרויקט, על מנת שתוכלו לקבל אומדן לסך ההוצאות שלכם מול התקציב העומד לרשותכם. אם קיים חוסר התאמה בין השניים, זה הזמן לתעדף ולהעמיד בסדר העדיפויות ראשית את הנושאים ההכרחיים ורק בהמשך את הפחות. כך למשל, תעדיפו להשקיע בריצוף איכותי (אותו לא תחליפו כל שנתיים) ותמתינו עם רכישת ריהוט חדר הילדים (תמיד אפשר לעבור עם הריהוט הקיים). 

טבלת התקציב תכיל בתוכה את כל התחומים הרלוונטיים לפרויקט, ואותה תעדכנו לאורך כל השיפוץ. הטבלה תשקף לכם בכל רגע נתון מה כבר שולם ומהם התשלומים העתידיים, ותמנע מכם הפתעות לא צפויות. 

בליווי צמוד של פרויקטים, אני מייחסת חשיבות רבה להיצמדות לתקציב, תוך מתן ייעוץ פיננסי, הבא בקנה אחד עם עיצוב מותאם אישית. 

ניהול תקציב נכון בפרויקט, מאפשר שקט נפשי בדרך להצלחה בטוחה.