לעצב את חדר הילדים בהצלחה

הילד התבגר והחדר ילדותי עבורו, הילדה עולה לכיתה א', הילדים חוזרים ללימודים, או שלל סיבות אחרות בגללן (או בזכותן...) החלטתם לחדש ולהתחדש בחדר מותאם לילדכם, אז כדאי שתקראו את הטיפים שיעזרו לכם לצלוח את העיצוב בדרך נכונה ומהנה. 

חדר הילדים הוא הטריטוריה האישית שלהם, המקום הבטוח והידוע, המחבק והעוטף בתחילת ובסוף כל יום. ככזה, חשוב לנו ההורים, לתת את הדעת לנוחות הילדים, לבטיחותם, לעמידות החומרים ולאסתטיקה.

לפניכם 10 טיפים לעיצוב חדר ילדים:

ערבו את הילדים בתהליכי הבחירה (תלוי גיל), אפשרו להם להביע את העדפותיהם ודעותיהם ותגלו עולם שלם בכל אחד מהילדים. לרוב, עולם התוכן והעניין של הילדים יכול לשמש כהשראה לעיצוב החדר. שתפו אותם בבחירות הרהיטים, הצבעים והעיצובים - במידה והדעות חלוקות, הסבירו להם את משמעות הדברים ותופתעו לגלות את רמת ההבנה שלהם. שכנוע טוב הוא כזה שמגובה בהסברים והגיון. 

בשלב ההתחלתי נצלו את המומנט לעשות סדר ולהיפטר מחפצים ואחרים שאינם בשימוש עוד. בסיום הניקיון תוכלו לאמוד את כמות האחסון הנדרשת בהתאם  לחפצים שהחלטתם להשאיר. חשוב מאוד בשלב זה לשתף את הילדים, לעתים פריטים שהם חסרי חשיבות עבורנו, יכולים להיות בעלי ערך לילדים.   

בחרו רהיטים בצבעים נייטרלים (לבן, שמנת, עץ) כך יוכלו לשמש גם לשנים הבאות ו"לגדול" עם הילד/ה. הצבעוניות תגיע בריהוט המשלים ובהמשך תוכלו להחליף אותו בלבד ולקבל עיצוב חדש תואם גיל. בסיס רהיטים נייטרלי יכול לשרת אתכם גם בהוספת צבעים בטקסטיל ובאקססוריז, כך שהמראה הכללי ישדר הרמוניה נעימה ולא "קרנבל צבעוני".  

 

בבחירת הרהיטים אין חובת קניית רהיטים חדשים, בהחלט ניתן לבחון את התאמת הרהיטים הקיימים, לשדרג, לצבוע ולהתאים לחדר החדש. אם החלטתם לרכוש ריהוט חדש, נסו להימנע מסט! רהיטים שונים בעלי שפה משותפת, עושים את העבודה מצוין.

בחרו כ-2 גוונים להוספת צבע ועניין לחדר. גוונים אלה ייצרו שפה משותפת בחדר הן בטקסטיל (כריות, מצעים, וילונות, שטיח) הן בקירות (צביעת קיר, טפט או מדבקות) ובאקססוריז נוספים. הימנעו מריבוי צבעים שעלולים ליצור עומס ובלגן בעיניים. 

בחרו בפלטת צבעים שתשרה את האווירה אליה אתם מכוונים. לאווירה לימודית גווני הצהוב והירוק יעוררו ויתאימו, לאווירה רגועה ועוטפת גווני הסגול-ורוד  יתאימו. עשו בדיקה מעמיקה לפני החלטתכם והתחשבו בהעדפות הילדים.

תנו ביטוי לאומנות ולציורי הילדים בחדר. כאמא לילדה כשרונית שמציירת, אני יכולה להעיד כי תצוגת היצירות שלה בחדרה תורם לבטחון העצמי. תנו מקום של כבוד ליצירות ועודדו בכך את ילדכם לפתח את כשרונם. קיימים בשוק פתרונות רבים ומגוונים לתלייה, לתצוגה ולשמירת היצירות (לוחות שעם, לוחות מגנט, פרזולים מעניינים, מסגור כתמונות ועוד רבים אחרים).

לתלמידים - בחרו שולחן כתיבה וכסא מתאימים לגודלם וגובהם. קיימות טבלאות המנחות לגובה משטח הישיבה והעבודה האופטימליים לפי גילאים וגבהים (הנדסת אנוש ארגונומיה), התייחסו בכובד ראש לנושא. 

קחו בחשבון מקומות אחסון בחדר והרבה! עם הזמן צוברים הילדים חוויות ואוספים, מהם קשה להם להפרד. תכננו מקומות אחסון סגורים (לציוד ג'אנק) ופתוחים לאוספים יפים ולאקססוריז מתאימים. 

תהנו מהדרך כולה - משלב החשיבה, התכנון, החיפושים וההתלבטויות, וזכרו מיהו דייר הקבע בחדר. התוצאה שווה הכל!

      בהצלחה.